Stoliki kawowe

Centrum spotkań towarzyskich w Twoim domu.

Jaki stolik kawowy do salonu?


Stoliki kawowe występują w wielu wariantach. Najczęściej stoliki kawowe dzielimy ze względu na surowiec z jakiego zostały wykonane. Stoliki do salonu mogą być:

  • drewniane

  • szklane

  • metalowe

Nowoczesne wzornictwo bardzo często wykorzystuje również elegancki marmur jako materiał na blat. Dopasowując stolik do pomieszczenia, należy kierować się stylem wnętrza i atmosferą jaką chcemy w nim uzyskać. Przykładowo, drewno z reguły daje uczucie przytulności i zachęca do odpoczynku, a szkło i metal tworzą we wnętrzu bardziej wysmakowany klimat.

Obecnie bardzo często spotyka się modele stolików kawowych, które składają się z dwóch elementów. Takie rozwiązanie mimo, że modne, nie sprawdzi się w przypadku małych salonów, gdzie ograniczona ilość miejsca nie pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału mebla. Do pomieszczenia o niewielkiej powierzchni lepiej wpasuje się stolik z półką, która podobnie jak stolik wieloelementowy zapewni dodatkową powierzchnię do przechowywania.


Stolik kawowy okrągły czy prostokątny?


Wybór między okrągłym a prostokątnym stolikiem kawowym zależy głównie od indywidualnych preferencji i stylu wnętrza oraz praktycznych potrzeb. Oba kształty mają swoje unikalne cechy i mogą wpływać na estetykę i funkcjonalność salonu.

Bardzo dużo zależy od aranżacji wnętrza- modele prostokątne są odpowiednią opcją dla wnętrz w stylu minimalistycznym, glamour czy industrialnym. Z kolei stoliki okrągłe lepiej wpasują się w rustykalne i klasyczne salony, gdzie dodadzą miękkości i przytulności.

Okrągłe i małe stoliczki kawowe będą odpowiednim wyborem dla niewielkich przestrzeni, podczas gdy wysokie stoliki prostokątne lepiej sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach.


Co na stolik kawowy?


Stolik kawowy pełni istotną rolę w wyposażeniu salonu. W zależności od indywidualnego stylu i preferencji, może służyć jako miejsce do przechowywania przedmiotów użytkowych lub typowo dekoracyjnych. Na stoliku kawowym najczęściej znajdują się:

  • Gazety i czasopisma, do których chcemy mieć łatwy dostęp podczas odpoczynku w salonie.

  • Podkładki zabezpieczające blat przed zalaniem lub zarysowaniem.

  • Świeczniki - zapalenie świecy w pomieszczeniu od razu sprawia, że atmosfera robi się bardziej nastrojowa i zachęca do odprężenia.

  • Dekoracyjne tace i półmiski, które można zapełnić owocami lub słodkościami.

  • Rośliny doniczkowe - nieocenione dekoracje, ożywiające wnętrze, a przy okazji zwiększające ilość tlenu w powietrzu.

  • Figurki, które nadają wnętrzu charakter lub stanowią element okazjonalnej dekoracji.


Ławy kawowe


Choć terminologia może być czasem używana zamiennie, istnieje subtelna różnica między stolikiem kawowym a ławą kawową. Pojęcie ława kawowa odnosi się przeważnie do dużego mebla, który jest równocześnie niski, szeroki i często przypomina wyglądem bardziej stół jadalniany niż mały stoliczek kawowy. Ławy posiadają często dodatkową półkę do przechowywania, np. książek lub czasopism i stanowią ważny element kompozycji pomieszczenia, podczas gdy stoliki mogą być zaledwie dodatkiem ustawionym obok fotela lub sofy.


Alternatywa dla stolika kawowego - stolik pomocniczy


Stolik pomocniczy to rozwiązanie stworzone z myślą o bardzo małych salonach. W porównaniu do klasycznych stolików kawowych, stoliki pomocnicze są wyższe i posiadają zdecydowanie mniejszą powierzchnię blatu. Mimo niewielkich rozmiarów równie dobrze co ich więksi odpowiednicy spełniają swoją rolę jako estetyczne miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów. Niejednokrotnie stoliki pomocnicze można znaleźć również w większych pomieszczeniach, gdzie występują razem z ławami kawowymi jako element typowo dekoracyjny.