Materac bonellowy czy kieszeniowy do łóżka z pojemnikiem
W materacu bonellowym (Bonnel) sprężyny są połączone w jeden blok i uginają się razem; w kieszeniowym każda sprężyna siedzi w osobnej kieszonce z tkaniny i pracuje samodzielnie. Z tej jednej różnicy konstrukcyjnej wynika wszystko inne: dopasowanie do sylwetki, przenoszenie ruchu na drugą stronę łóżka i cena. Poniżej tłumaczymy, kiedy dopłata do kieszeniowego ma sens, a kiedy jest wydatkiem bez pokrycia – i podajemy liczby z naszego cennika oraz z badań laboratoryjnych materacy.
Jedna różnica konstrukcyjna, z której wynika reszta
Blok bonellowy to siatka sprężyn spiętych ze sobą drutem. Nacisk w jednym punkcie rozkłada się na sąsiednie sprężyny, więc materac ugina się szerzej i bardziej „jak całość”. Jest to konstrukcja prosta, sztywna i tania w produkcji.
W materacu kieszeniowym każda sprężyna jest zaszyta w osobnym woreczku. Sąsiadki nie są z nią spięte, więc ugina się tylko ta część materaca, która jest obciążona. Dwa praktyczne skutki: powierzchnia lepiej odwzorowuje kształt ciała (biodra i barki zapadają się głębiej niż talia) oraz ruch jednej osoby słabiej przenosi się na drugą połowę łóżka.
To rozróżnienie ma znaczenie przede wszystkim w łóżku dwuosobowym i przy wyraźnej różnicy masy ciała partnerów. W łóżku pojedynczym 120 × 200 cm, na którym śpi jedna osoba, zysk z niezależnych sprężyn jest znacznie mniejszy – i to jest pierwszy filtr, który warto na sobie zastosować, zanim spojrzy się na cenę.
Realna dopłata to nie 1100 zł, tylko 300–510 zł
Najczęstszy błąd przy wyborze to porównywanie materaca z wariantem bez materaca. W naszych łóżkach tapicerowanych każdy model można zamówić w trzech wersjach: bez materaca, z materacem Bonnel albo z kieszeniowym. Jeśli materac i tak kupujesz, prawdziwe pytanie brzmi: ile kosztuje przeskok z bonellowego na kieszeniowy. Policzyliśmy to na pełnej siatce wariantów obu naszych kolekcji – Alba Mia i Casa Mia.
| Rozmiar | Dopłata za Bonnel | Dopłata za kieszeniowy | Różnica Bonnel → kieszeniowy | Ile to % ceny łóżka z Bonnelem |
|---|---|---|---|---|
| 120 × 200 cm | +660 zł | +960 zł | 300 zł | 10,0% |
| 140 × 200 cm | +750 zł | +1100 zł | 350 zł | 10,9% |
| 160 × 200 cm | +840 zł | +1230 zł | 390 zł | 11,5% |
| 180 × 200 cm | +920 zł | +1410 zł | 490 zł | 13,8% |
| 200 × 200 cm | +1000 zł | +1510 zł | 510 zł | 13,4% |
Dwie rzeczy, które widać dopiero po rozpisaniu całej siatki. Po pierwsze, dopłaty za materac są identyczne w obu kolekcjach – przy 140 × 200 cm materac Bonnel kosztuje 750 zł więcej zarówno w Albie Mii, jak i w Casie Mii, a kieszeniowy 1100 zł więcej. Wybór materaca nie przechyla więc szali na korzyść żadnego z modeli; to osobna decyzja.
Po drugie, im większe łóżko, tym relatywnie drożej wypada skok na kieszeniowy. Przeliczone na metr kwadratowy powierzchni spania: dopłata za Bonnel spada z 275 zł/m² (120 × 200) do 250 zł/m² (200 × 200), a za kieszeniowy trzyma się płasko w przedziale 378–400 zł/m². Przy łóżku 200 × 200 cm płacisz więc za niezależne sprężyny najwięcej w liczbach bezwzględnych i najwięcej względem ceny samego łóżka – a jednocześnie to właśnie tam mają one największy sens, bo na szerokiej powierzchni śpią zwykle dwie osoby o różnej masie ciała.
Co o trwałości materacy mówią pomiary, a nie opisy
Trwałość materaca da się zmierzyć i jest do tego europejska norma. EN 1957 „Furniture – Beds and mattresses – Test methods for the determination of functional characteristics and assessment criteria” opisuje metody badania trwałości i twardości materacy oraz całych, złożonych łóżek. Badanie polega na wielokrotnym obciążeniu powierzchni, które symuluje długie użytkowanie, a potem na sprawdzeniu, jak zmieniły się dwa parametry: wysokość materaca i jego ocena twardości.
Kluczowa uwaga pochodzi z samej normy: ocena twardości nie jest miarą komfortu ani jakości – norma zastrzega wprost, że „the firmness rating cannot be used to demonstrate comfort and/or quality”. Materac twardszy nie znaczy lepszy, a miękki nie znaczy gorszy.
Ciekawsze od samej metody są wyniki. Włoskie laboratorium CATAS bada materace według EN 1957 od 1996 roku, mniej więcej sto sztuk rocznie, i opublikowało rozkłady z ostatnich trzech lat. Z tych danych wynikają trzy liczby, których nie znajdzie się w opisach sklepowych:
- Średni spadek wysokości materaca po badaniu trwałości: 7,0 mm (odchylenie 4,4 mm, skrajne wyniki od 0,2 do 21,2 mm). Każdy materac się „zleżuje” – pytanie tylko, o ile.
- Około 23% badanych materacy nie zmieściło się w wymaganiu spadku wysokości poniżej 10 mm (wymaganie to stawia włoska norma krajowa UNI 10707; sama EN 1957 podaje wyłącznie metody badań, bez kryteriów zaliczenia).
- Około 25% materacy przekroczyło dopuszczalną zmianę twardości – średnia zmiana wskaźnika Hs wyniosła 1,06 przy wymaganiu poniżej 1,5. W skali Hs 1 oznacza materac bardzo twardy, 10 – bardzo miękki.
Wniosek praktyczny jest prosty i działa niezależnie od typu sprężyn: materac jest elementem zużywalnym, a jego parametry zmieniają się w czasie bardziej niż parametry stelaża czy ramy. Jeśli masz wybierać między droższym materacem a droższą tkaniną obiciową, pamiętaj, że to materac jest tą częścią, którą wymienia się pierwszą.
Twardość H1–H4 to oznaczenie handlowe, nie norma
Oznaczenia H1, H2, H3 i H4 spotyka się w prawie każdym sklepie i łatwo uznać je za skalę znormalizowaną. Tak nie jest – to konwencja handlowa producentów, a nie wartość zdefiniowana w normie. EN 1957 opisuje własny wskaźnik twardości Hs w skali od 1 do 10 i jednocześnie zastrzega, że nie mówi on nic o komforcie.
Co z tego wynika przy zakupie: „H3” u jednego producenta nie musi oznaczać tego samego, co „H3” u innego. Jedyne sensowne punkty odniesienia to masa ciała podana przez konkretnego producenta dla konkretnego modelu oraz własne przeleżenie materaca. Jeżeli ktoś w rozmowie sprzedażowej mówi, że „H3 to standard dla dorosłego”, warto dopytać o zakres kilogramów przypisany do tego modelu.
Co zmienia pojemnik na pościel
Nasze łóżka tapicerowane mają pojemnik pod powierzchnią spania, otwierany do góry wraz z całym stelażem. Powierzchnia leżenia to stelaż drewniany z elastycznymi listwami, a podnoszenie wspiera mechanizm sprężynowy.
Łóżka z dodatkowymi funkcjami nie są poza regulacjami. Norma EN 1725:2023 „Furniture – Beds – Requirements for safety, strength and durability” obejmuje w pełni złożone łóżka dla dorosłych razem z ramami, stelażami i materacami, a dla mebli z dodatkowymi funkcjami, w tym z funkcją przechowywania, przewiduje dodatkowe wymagania. Badania prowadzi się przy założeniu użytkowników o masie do 110 kg.
Praktyczny skutek dla wyboru materaca jest jeden i warto o nim pamiętać przy ewentualnej późniejszej wymianie: materac jest częścią podnoszonego zestawu. Mechanizm sprężynowy jest dobrany do masy kompletu, z jakim łóżko wychodzi z produkcji. Jeśli kiedyś wymienisz materac na wyraźnie cięższy albo wyższy, sprawdź, czy rama nadal podnosi się płynnie i czy nie zostaje w połowie drogi – to pierwszy objaw, że mechanizm pracuje poza zakresem, do którego został dobrany.
Kiedy bonellowy wystarczy, a kiedy dopłata się opłaca
Bonellowy ma sens, gdy: śpi na nim jedna osoba; łóżko ma 120 lub 140 cm szerokości; szukasz wersji „od ręki”, którą i tak za kilka lat wymienisz; albo lubisz sprężyste, twardsze podłoże. Przy 120 × 200 cm wybór wersji z Bonnelem zamiast kieszeniowej zostawia w kieszeni 300 zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje u nas szafka nocna.
Kieszeniowy warto dopłacić, gdy: śpią dwie osoby, zwłaszcza o różnej masie ciała; jedna z nich ma lekki sen i budzą ją ruchy drugiej; łóżko ma 180 lub 200 cm szerokości; albo zależy Ci na wyraźniejszym podparciu odcinka lędźwiowego przy spaniu na boku. To jest właśnie ten zakres, w którym niezależna praca sprężyn robi realną różnicę, a nie jedynie wypełnia tabelkę w opisie.
Trzecia opcja, o której się zapomina: wariant bez materaca. Jeśli masz sprawdzony materac albo chcesz kupić go osobno w specjalistycznym sklepie, nasze łóżka dostępne są również w wersji z samą ramą i stelażem. Rozmiar w nazwie wariantu to wymiar materaca, nie wymiar zewnętrzny ramy – tę liczbę warto potwierdzić przed zamówieniem materaca na własną rękę.
Jak to wygląda w naszych łóżkach
Obie kolekcje mają ten sam zestaw opcji materaca i te same dopłaty, a różnią się rozmiarami i ceną wyjściową. Alba Mia zaczyna się od 2340 zł i jako jedyna dostępna jest w rozmiarze 120 × 200 cm – to wariant na sypialnię jednoosobową lub wąski pokój. Casa Mia startuje od 2640 zł i od 140 × 200 cm wzwyż. Obie linie mają tę samą paletę tkanin obiciowych, a cena nie zależy od wybranego koloru.
Pełne zestawienie obu kolekcji – rama, wezgłowie, ceny w każdym rozmiarze – opisaliśmy w osobnym poradniku: Casa Mia czy Alba Mia. Jeśli dopiero kompletujesz sypialnię, warto od razu sprawdzić szafki nocne – przy łóżku z pojemnikiem ma znaczenie, czy szafka nie blokuje podnoszonej ramy.
Najczęstsze pytania
Materac bonellowy czy kieszeniowy – który wybrać?
Dla jednej osoby i łóżka 120–140 cm bonellowy jest wystarczający i tańszy. Dla dwóch osób, zwłaszcza o różnej masie ciała, i dla łóżek 180–200 cm przewaga kieszeniowego jest realna: sprężyny pracują niezależnie, więc materac lepiej dopasowuje się do sylwetki i słabiej przenosi ruch na drugą stronę łóżka.
Jaki materac do łóżka z pojemnikiem na pościel?
Oba typy nadają się do łóżka z pojemnikiem – materac leży na stelażu z elastycznych listew, który podnosi się razem z nim. Znaczenie ma masa: mechanizm podnoszenia jest dobrany do kompletu, z jakim łóżko wychodzi z produkcji. Przy późniejszej wymianie materaca na wyraźnie cięższy sprawdź, czy rama nadal podnosi się płynnie.
Ile kosztuje dopłata do materaca kieszeniowego?
W naszych łóżkach kieszeniowy kosztuje od 300 zł (120 × 200 cm) do 510 zł (200 × 200 cm) więcej niż Bonnel. Licząc od wersji bez materaca, dopłata wynosi od 960 do 1510 zł za kieszeniowy i od 660 do 1000 zł za Bonnel, zależnie od rozmiaru. Dopłaty są takie same w kolekcji Alba Mia i Casa Mia.
Jak dobrać materac do wagi?
Punktem odniesienia jest zakres masy podany przez producenta dla konkretnego modelu, a nie sama litera H. Europejska norma EN 1725:2023 dotycząca łóżek przyjmuje w badaniach użytkowników o masie do 110 kg – powyżej tej wartości warto upewnić się u producenta, czy dany model i stelaż są przewidziane do większego obciążenia. Przy dwóch osobach o wyraźnie różnej masie niezależne sprężyny kieszeniowe mają przewagę, bo każda strona ugina się osobno.
Co oznacza twardość materaca H2 i H3?
H2 oznacza zwykle materac średnio twardy, a H3 twardy, ale nie jest to skala znormalizowana – to oznaczenie handlowe, które każdy producent przypisuje do własnych zakresów masy ciała. Norma EN 1957 posługuje się własnym wskaźnikiem Hs w skali 1–10 (1 = bardzo twardy, 10 = bardzo miękki) i zastrzega, że ocena twardości nie świadczy o komforcie ani jakości materaca.
Czy można kupić łóżko bez materaca?
Tak, każdy model w obu kolekcjach dostępny jest w wersji bez materaca – dostajesz ramę ze stelażem z elastycznych listew i pojemnikiem. To rozsądny wybór, jeśli masz sprawdzony materac albo chcesz dobrać go osobno. Pamiętaj tylko, że rozmiar w nazwie wariantu (np. 160 × 200) to wymiar materaca, a nie wymiary zewnętrzne łóżka.
Polecane poradniki: Casa Mia czy Alba Mia – porównanie łóżek tapicerowanych · Łóżko tapicerowane z pojemnikiem – poradnik · Tkanina na łóżko tapicerowane – porównanie obić · Szafka nocna – porównanie modeli
Redakcja Oak Avenue · publikacja: 3 listopada 2026
Zespół redakcyjny sklepu Oak Avenue. Ceny i warianty podajemy na podstawie kart technicznych łóżek z naszej oferty, a wymagania techniczne na podstawie norm europejskich. Nie jesteśmy producentem materacy – przy konkretnym modelu materaca rozstrzygają dane jego producenta.
Źródła
- EN 1957:2012 – Furniture. Beds and mattresses. Test methods for the determination of functional characteristics and assessment criteria (zakres normy, wskaźnik twardości, zastrzeżenie o komforcie i jakości)
- CATAS – wyniki badań materacy wg EN 1957 (średni spadek wysokości 7,0 mm, rozkłady zmiany twardości Hs, odniesienie do UNI 10707)
- EN 1725:2023 – Furniture. Beds. Requirements for safety, strength and durability (zakres: łóżka złożone, ramy, stelaże i materace; funkcje dodatkowe; masa użytkownika do 110 kg)
- Oak Avenue – karty łóżek tapicerowanych Alba Mia i Casa Mia (warianty rozmiarów, opcje materaca, ceny)